Suchozemské želvy

23. června 2008 v 23:34 | želva 007
Vítám Vás na svém novém blogu,
protože jsem hrdý majitel suchozemské želvy zelenavé (Testudo Hermanni) a protože jako každej novej "chovatel" jsem z toho vyoranej jako želva, budu se zde snažit psát o věcech, které by mohly zajímat hrdé majitele nových želviček. I když je toho na internetu napsáno spoustu - spoustě se toho nedá věřit a hrozí, že by vám želvička mohla uhynout. A nenechte se zmást - i když píšu se zkušeností starého chovatele suchozemských želv - ještě mi teče mléko po bradě;-) A většinu názorů, které zde zazní, mám od zkušených chovatelů - nebojte, že bych vám radil ze své "zkušenosti."
1) Takže za prvé:
Želvičku si nekupujte přes pochybné inzertní servery a nedoporučuji ani zverimexy. Přes pochybné servery jsou vám schopni želvičku poslat poštou a ve zverimexech jsou často experti na všechny zvířata a zároveň do hloubky nerozumí žádnému (nicméně jsou i dobré zverimexy;). I proto si můžete koupit želvičku, která už to má tzv. sečtený. Ideální je koupit želvu od chovatele, který želvičky množí - což je jistá známka kvality, že pro ně dokáže vytvořit příznivé prostředí.
2)
Suchozemské želvy nejsou želvy vodní!!!:) Ano, je v tom rozdíl. Suchozemské želvy neumějí moc plavat, tedy když jim dáte do výběhu hluboké jezírko - může být problém. Na rozdíl o želv vodních - suchozemky jedí maso jen vyjmečně. Ačkoliv se na netu často dočtete, že jim ten či onen člověk dává masíčko atp. je to většinou chyba. Želvy už od dob dynosaurů nedisponují zrovna velkou rychlostí, tedy neni moc živočichů, které by zvládli ulovit:) Možná občas šneka, nějakého brouka nebo zdechlinu.
3)
Co tedy suchozemské želvy papají? Z 90% si vystačí s jetelem, pampeliškami, jitrocelem, vojtěškou (moc jim nejede) či hluchavkami. Obsahují ideální poměr vápníku a fosforu a prostě toto je ta správná strava. Pak můžete dávat prakticky jakýkoliv plevel, co roste na loukách (POZOR!! nesmí být jedovatý). Proto si (pokud jste stejní ignoranti na rostliny, jako já) pořiďte nějakej heřbář či trhejte jen to, co znáte;). Želvám se můžou dávat i listy od Jahod a Malin. Plody ovoce a zeleniny se podávají jen příležitostně. Vůbec by se želvám neměly dávat piškoty atp.. Pozor na práškování kolem polí, netrhejte rostliny kolem cest a hnojené věci také želvě na životě zrovna nepřidají. V zimních měsících (když se želva probudí ze zimování) je alfa omega stravy Čínské (Pekingské) zelí.
4)
Teploty jsou celkem alchymie. Pokud želvičku chováte v terárku (POZOR!!! nikoliv v akvárku!!!!), tak musí mít dva druhy světel. Jedna je lampa na to, aby se želvička vyhřívala. V místech, kde je pod ní želva by mělo být kolem 40 stupňů. Tato žárovka by měla svíti jen pár hodin denně nebo želvičku usmaží;-). Želvy vyhřívání milujou, takže se připravte, že pokud budete lampu pouštět ve stejný čas, tak už tam budou hezky připravený. Další důležitá věc je UV lampa, které želvě dává potřebné vitamíny a nahrazuje sluníčko. Asi nejlepší je Ultravitalux, ale ten musí být umístěn minimálně 35 cm nad želvami a musí svítit taky jen 2x hodinu denně (hrozí předávkování). A to nejlepší na konec. Zmíněné teploty se týkají jen některých druhů. V této oblasti opravdu nejsem ještě kovaný, tedy je nutné si vše ještě dozjištovat!!!

5)
Želva je docela odolná na nedostatek vody, ale jakmile je želvička dehydrovaná, tak už jí málo co zachrání. Chovatelé moc nedoporučují dávat misky s pitím do terárka. Spíše doporučují, aby želva přenocovala ve vlhkém prostředí (ideálně ve vlhkých hoblinách). Želvy jsou totiž přizpůsobeny přijímání vody z okolí (jsou to takový chodíci houbičky, který uměj nasakovat!). Takže lemtá-li vaše želvička příliš vody při koupání - není to dobré znamení. Můžou jí odejít ledviny. Takže vlhčit hobliny vlhčit a vlhčit;). Hobliny doporučuje velká část chovatelů, tak asi ví, o čem mluví. Někdo na večer zalívá kytky - my zalíváme želvy!
6)
Suchozemská želva je tvor, který je schopen dobře přežít i venku (na zahrádce, na (většim) balkonku. U mláďátek je to sice ještě riziko, ale starší želvy už jsou dost odolné a někteří chovatelé je nechávají venku i přes zimu!!! Samozřejmě, že želva musí mít dostatek materiálu, do kterého se na zimu zahrabat a i tak to někdy nevyjde. Přes léto je dobré ve výběhu udělat pár míst se stínem a určitě i nějakou boudu, kde se bude moct schovat před deštěm nebo pařákem. Chov venku je pro želvy to nejlepší (v teplých měsících) - sluníčko je životadárné.
7)
Želvy zimují. Na několik měsíců až půl roku o své želvě vůbec nemusíte vědět. Když to na ní přijde (zahrabává se čim dál častějc a přestává přijímat potravu), tak se pak má umístit do chladnějších prostor - ideálně do vlhkého sklepa s teplotou kolem 3 stupňů. Pokud sklep není, tak lze využít i lednici;) jen pozor - želva musí spát opět ve vlhkých hoblinách a je třeba občas mrknout, jestli vám třeba neluxuje uherák, kterej máte v lednici vedle;))) I když to trochu odlehčuju - není to úplně sranda. Je třeba poznat, kdy se želva má zazimovat a stejně tak i teplota by neměla být příliš nízká ani vysoká (v obou případech hrozí uhynutí).

8)
Želví hovínko vypadá jako černé korálky. Občas z želvičky vyjdou i jakýsi bílý materiál (vypadá jako rozleptaná žvýkačka), ale to je normální - jedná se o takovou zvláštní moč. Já byl poprvé v šoku a chtěl sem jet na veterinu.

9)
A protože želvička je tvor jako každý jiný -je třeba hlídat případné nemoci. Zdravé oči (jako perly), krunýř (neprohýbaný, nedeformovaný), zdravá stolice a celková aktivita želvičky vám prozradí jestli je želvička OK či ne. Želvy jsou aktivní a více žerou, když je hezky a méně aktivní (a méně jí), když je ošklivo. Pozor na průvan - jeden z nejčastějších důvodů úhynu želv. Želvy by neměly chodit v bytě po zemi a terárko by nemělo být v průvanové zóně.
10)
Vápník: želvy potřebují vápník. Ten je sice obsažen i v rostlinné stravě, ale měli by dotávat rozdrcené skořápky od vajec (pro jistotu ještě převařené, aby se zabili případné zárodky salmonely). Sépiovou kost chovatelé nedoporučují.
11)
Želvy se občas převrátí na záda a máchají rukama nohama hlavou atd.. V 99% se želvičkám podaří se obrátit zpátky sami, takže k nim hned nepřiskakujte - ať se hezky snaží. Problém může být pouze v případě, že se želva převrátí na přímém sluníčku. Ze spoda není tolik obrněna proti větším teplotám, takže může celkem rychle zemřít na přehřátí.

11)
Granule - pokud se do svý malý roztomilý želvy zamilujete jako většina chovatelů, tak budete mít tendenci kupovat miliony blbostí ve zverimexech (i přes varování jsem také podlehl). Většina je k ničemu. Granule je dobré dávat pouze v zimě jako doplněk stravy a to ještě JEN určité značky (Kaytee, T-rex). Sépiovku NE. Sušené rybičky - občas. Balónky a kačenky želvy moc neocení.

12) želvy špatně vidí na blízko, zato ale výborně cítí. Proto se nedivte, že se želva nemůže trefit pusou na potravu - jsou krátkozraký:)

13) želvičky koupejte několikrát týdně. Voda by měla být 20-25 stupňů a tak, aby želva i při zatažení hlavy mohla dýchat, takže fakt jen centimetr-dva. Želva se ve vodě očistí, napije a většinou i vyprázdní (moč i hovínko:). Pak vám nezaprasí terárko;)
14)
Želvy nejsou pomalé. Ony to jen hrajou. Také jsou želvy vyhlášené svými útěky. Když je podceníte, budete se divit, co dokážou přelézt nebo jak se dokážou podhrabat;)

15)
Budete-li želvičky chovat přes léto venku, tak pokud se jedná o mimča (až třeba do 3 let), tak stojí za to dát nad výběh nějaké pletivo. Četl jsem o případech, kdy želvičky odnesla straka nebo jiný pták. Útoky od psů a koček také nejsou vyjímkou. U starších želv už by toto hrozit nemělo.

16)
A protože se chystáte pořídit si vzácné to zvířátko, které je přísně chráněno (CITIES), tak si želvičku budete muset do 14ti dní po koupi zaregistrovat na příslušném úřadu. Předem říkám, že není se čeho bát - chovatel, který vám želvičku prodá vám i řekne, kde máte úřad a na samotném úřadě je to otázka jedné minuty. A např. v Praze byly paní velmi milé.

17)
Suchozemské želvy se dožívají cca stejně jako člověk, tedy je to mazlíček na celý život. Je dobré s tím počítat;)

18)
Nejvíce chyb v chovu se udělají ze začátku. Často se želvičkám jakkoliv zdeformuje krunýř a bohužel to je věc, která se jen špatně vrací do pořádku (často je to trvalé). Proto ještě jednou zdůrazňují - želva by měla spát ve vlhkých hoblinách (pozor ať nejsou vlhké jen na povrchu) a správná strava je také extrémně důležitá (v létě je to lehké - hlavně pampelišky, jitrocele, jetelíky - rostou všude). Při chovu v bytě je důležitá i ta UV lampa a teploty.

19)
I když to možná působí složitě - chov je "těžký" jen na začátku. Až si všechny výše zmíněné věci dostanete pod kůži, tak je to celkem pohoda;) Želvy dokonce můžete nechat samotný i 2-3 dny (bez jídla) - když to je občas, tak se jim nic nestane.

20)
A než želvičku koupíte, je dobré mít už terárko;) čim větší, tim lepší. Želvíci ve volné přírodě dokážou urazit i kilometry za den. Také jim tam dejte různé překážky - budou si po nich lozit a převracet se na nich atp.. Jen upozorňuji, že větší terárko stojí i několik tisíc a např. UV lampa stojí taky kolem tisíce Kč. V létě nic z toho nepotřebujete.

21)
Přeju hodně štěstíčka s těma úžasnýma stvořeníma!;)

Výměnné odkazy:
Reklamní slovník - přehledný úvod do mediální branže
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 MONIKA MONIKA | E-mail | 22. července 2008 v 12:46 | Reagovat

jsem moc ráda že jsem kápla na tyhle stránky moc jsem se toho přiučila a to moc potřebuju jelikož jsem si koupila maličkou a roztomilou želvičku zelenavou je moc roztomilá bohužel ji mám ze zverimexu což jak jsem se zde dočetla je to nejhorší co se dá udělat . Tak snad bude v pořádku mám ji 14 dní a má se k světu denně ji pouštím běhat po bytě zdá se že se jí to líbí . děkuji za všechny rady. až  také získám nějaké zkušenosti ráda se podělím

2 rychláželva rychláželva | 1. srpna 2008 v 23:51 | Reagovat

jé děkuju:) to s tím zverimexem je řečeno jen obecně. Určitě jsou zverimexy, kde se o želvy starají zodpovědně. Pokud je želvička čilá, má zdravé oči, pružný (ale pevný) krunýř, tak je zdravá jako rybka:) Nicméně jsem "chovatel" teprv krátko, tedy vše co řeknu berte s rezervou. Sice čtu všechno, co najdu na netu (a hlavně od zkušených chovatelů), ale radši si všechno ověřte;)

3 jana jana | 15. září 2008 v 13:55 | Reagovat

shanim  želvičku

4 Jana Richtárová Jana Richtárová | E-mail | 21. září 2008 v 14:20 | Reagovat

Dobrý den, moc se líbí, jak tady píšete o želvách. Pro začátečníka nebo člověka uvažujícího o koupi je to přehledné a pochopitelné. Jen mě zajímá ještě jedna věc... Želvy Testudo a nejen ty podléhají registraci a výjimce ze zákazu obchodní činnosti. Když si chci želvu koupit-konkrétně želvu Testudo hermanni nebo gracea, co vše, si pro to musím vyřídit PŘED samotnou koupí? Nebo stačí až po zakoupení jen oznámit příslušnému úřadu změnu majitele? A kterému úřadu. Moc děkuji za tuto info - pokud jste tímto tedy prošli...

5 Jana Richtárová Jana Richtárová | E-mail | 21. září 2008 v 14:26 | Reagovat

a ještě jeden dotaz, které období je nejlepší na koupi želvy. Chtěli bychom želvy dvě- prý se pak lépe adaptují a taky by měly být co nejmladší, aby nám neutekla miminkovská doba želvičky...Děkuji za poučení předem a mnoho zdaru při chovu!!!

6 rychláželva rychláželva | 22. září 2008 v 19:54 | Reagovat

JanaRichtárová: Dobrý den, všechny potřebné registrační věci se dělají až po koupi želviček a to max. do 14ti dnů po koupi. Váš chovatel Vám přesně řekne, kam máte zajít. Na samotném úřadě je to otázka 5ti minut. Období je dobré asi kdykoliv, kromě podzimu (teď:). Želvy se totiž touto dobou dávají zimovat a nebylo by dobré želvičku koupit a hned se jí pokoušet zazimovat (není to úplně sranda). Takže být Vámi vyčkám do listopadu-prosince a koupim si malý špunty. Starání se o malinký "miminka" a o dospělý jedince je skoro stejný, takže můžete si koupit fakt malý. Ti dospělý jsou akorát víc odolnější;) Tak přeju dobré pořízení.

7 zofka zofka | 15. října 2008 v 14:46 | Reagovat

ja bych taky chtela zelvu ale je moc draha a jak ctu tak se bojim ze to nezvladnu

8 rychláželva rychláželva | Web | 24. listopadu 2008 v 15:21 | Reagovat

zvládneš Žofko:) stačí chtít

9 Jana Richtárová Jana Richtárová | E-mail | 29. listopadu 2008 v 16:51 | Reagovat

Dobrý večer, tak se nám podařilo pořídit si želviččí miminko Testudo hermanni, narozené v srpnu letos. Chovatel je bezva, komunikuje, radí, jen mě zaráží, že všude čtu, že jsou nejvhodnější vlhké hobliny jako podloží do terárka, ale náš chovatel nám radil písek se štěrkem, že ten neplesniví a hobliny prý chytají plíseň a pak to nedělá dobrotu. Nemůžete poradit, zda je to vhodný výběr nebo jestli s tím máte nějakou zkušenost? Děkuji

10 rychláželva rychláželva | Web | 10. prosince 2008 v 15:28 | Reagovat

většina zkušených chovatelů doporučuje hobliny. Je totiž strašně důležité, aby byly želvičky ve vlhku. Umí totiž přijímat vodu skrz svůj povrch a pak vůbec nemusí pít (pokud želva hodn pije pusinou tak to neni dobrý znamení). Do hoblin se taky lehce zahrabou. Na druhou stranu - v hoblinách jsou želvy méně aktivní, takže je to na vás. Můžete zkusit i střední cestu (hobliny v domečku - na noc) a písek venku.

11 martina martina | Web | 23. února 2009 v 18:29 | Reagovat

kolik stojí želvička?

12 Ondřej Rohlíček Ondřej Rohlíček | E-mail | 4. března 2009 v 12:45 | Reagovat

Sháním suchozemskou želvičku do bytu, ale potřeboval bych zjistit nějakého chovatele nejlépe Ústecký kraj, při nejhorším Praha. Poradíte mi někdo předem Děkuji.

13 Terezka ;) Terezka ;) | 8. dubna 2009 v 23:24 | Reagovat

Tak tomuhle človíčkovi patří velký DÍK!!! Každý mě děsně strašil a já si řekla ne, ale díky tvým meilům a webu jsem si řekla ano ;) Myslím, že do měsíce mám doma miminko. Děkuju moc!!! :-)

14 apsvuyxy apsvuyxy | E-mail | Web | 4. května 2009 v 2:07 | Reagovat

G1MlZE  <a href="http://gdqwedbknmft.com/">gdqwedbknmft</a>, [url=http://bhlnznerkzju.com/]bhlnznerkzju[/url], [link=http://pgtpiwzjrqkx.com/]pgtpiwzjrqkx[/link], http://siimjuxtrruw.com/

15 rhpicjrdcdb rhpicjrdcdb | E-mail | Web | 4. května 2009 v 10:22 | Reagovat

IUsw0k  <a href="http://udmjfvinrrtn.com/">udmjfvinrrtn</a>, [url=http://lyqwnadifhmz.com/]lyqwnadifhmz[/url], [link=http://cucwfjxqaqhw.com/]cucwfjxqaqhw[/link], http://dvmunqxtcnoh.com/

16 Riči Riči | 3. července 2009 v 18:24 | Reagovat

zdarte všeci co píšů já si asi pořídím želvičku ale už mám křečky(2) morče(1)rybyčky(hodně)andulky(2)psa (1) který  není můj ale rodičů

17 Janule Janule | 10. července 2009 v 20:32 | Reagovat

Ahoj, dnes jsem si domů přivezla želvičku. je tak nádherná, zrovna ted spinká. 1. den což je dnes nechtěla jíst skoro vůbec, ale doufám že později to už bude lepší. Toto jsou moc dobré stránky, sehnala jsem tu spouptu užitečných rad. A na závěr bych měla jeden dotaz, jak se pozná jestli je zelvicka samec nebo samicka. Odpovezte prosim kdokoli. Predem dekuji za vsechny uzitecne odpovedi.

18 Ajn jka :) Ajn jka :) | 10. července 2009 v 21:25 | Reagovat

Ahoj, předem, opravdu hezké stránky, dost jsem se dozvěděla o želvách :). Přemýšlím o tom, že bych si želvičku pořídila, ale měla bych dotaz. Když se vyřizují nějaké papíry, tak co potom, když se se želvičkou (ne že bych si to přála) něco stane a zemře, nejsou s tím nějaké problémy? S těmi papíry?

19 rychlá želva rychlá želva | Web | 28. července 2009 v 14:49 | Reagovat

ahoj, s pořádnym skluzem odpovím na poslední dva dotazy:)
To, jestli je želvička samec nebo samička se pozná až po cca 3 letech (od narození;) a to podle ocásku. Samci jej mají delší a užší a samičky ho mají širší.
Druhý dotaz: když se něco stane se želvičkou, tak se pak jen ozvete příslušnému úřadu, kde jste ji registrovali a odškrtnou si ji:(

20 poradte poradte | E-mail | 8. září 2009 v 18:48 | Reagovat

Dobrý den,moc bych si přála na vánoce želvu sice to ještě nevím jistě jestli ji budu mít ale chci se zeptat potřebuju nutně do uv záření i v zimě a na podzim?V létě určitě dám želvičku na den ven ale zdá se mi to moc drahé.také se chci zeptat jestli můžu občas vzbudit v zimě s toho jejího spánku odpovězte mi prosím

21 rychlá želva rychlá želva | Web | 10. září 2009 v 0:32 | Reagovat

želvičku určitě v zimním spánku nebudit. Nicméně u malých želv trvá jen cca 2 měsíce a poté je nutné právě využívat právě náhradní zdrojů UV.

22 lubka lubka | 15. října 2009 v 11:18 | Reagovat

My si s přítelem chceme pořídit želvičku, ale ještě studujeme a po škole se chceme odstěhovat někam do zahraničí a rádi bychom si želvičku vzali sebou. Nevíte někdo, jestli se smí tak velmi chráněný živočich, jako je želva, jen tak přestěhovat, nebo máme raději počkat, až budeme někde usazeni a pořídit si želvu až pak?

23 nikola nikola | E-mail | 24. října 2009 v 15:08 | Reagovat

Ahoj všichni..Je to tu hezky udělaný a přehledný!!!! Já mám doma samce želvy čtyřprsté..Mamča mi ho koupila ve zvěrimexu a mám ho už rok a je zdravej,tak se nebojte si ho takhle koupit!!!!Hlavně at má uči černý jako korálky a tvrdý krunýř bez deformací!!!!!! Želváka jsem se bála první rok zazimovat,tak ho necham zazimovat až tenhle rok..Bojim se aby neumřel tak to nechám na nikom zkušenějším..Jo a želvákovi mažu ještě krunýř indulonou..jestli si se mnou někdo bude chtít psát o suchozemských želvách a jejich zkušenostmi prosim napište na mail,který je urbanovanikol@seznam.cz....díky

24 MiSZuLKa MiSZuLKa | 17. prosince 2009 v 8:56 | Reagovat

ahoj chtela bzch zeptat jestli ty lampy musim mít

25 Hana Hana | E-mail | 9. května 2010 v 16:50 | Reagovat

Máme doma asi 15 let želvu suchozemskou. zimujeme ji vše v pohodě. Máme také kočičku a letos když se želva probudila,  dva dny jedla ty své rostlinky, a pak jak chodila po obyváku ,tak našla granule pro kočku, a tak se na ně vrhla s velkou chutí, a zachutnalo ji i kočičí masíčko. Když jsem to zjistila , tak jsem tomu zabránila, ale ona od té doby stále chodí na to místo a rachotí tam s prázdnýma miskama. CHci se zeptat, jestli to můze alespoň troch jíst Děkuji za odpověď.

26 Lenka Lenka | 13. května 2010 v 21:39 | Reagovat

Moc děkuji za poučný a vtipný článek. Uvažuji, že dceři takovouto kamarádku pořídím a zejména bod o želvích útěcích mě docela pobavil. Také informaci, jak vypadají želví hovínka, jsem jinde nenašla. Ještě jednou děkuji a zdravím autora.

27 tamara džís tamara džís | E-mail | 24. června 2010 v 13:42 | Reagovat

mám želvu celou černou a nevím co to je zadruh kdybi jste někdo vedeli napište na  email blank.liptak@seznam.cz

28 Kuba Kuba | 2. ledna 2011 v 21:34 | Reagovat

Hezky napsáno jen bacha na ty hobliny.....ty z obchodů jsou OK, ale od stoláře nikdy nevíte jestli hoblil dřevo či lamino....jeden zánět oka z třísky už má moje větší želva za sebou:( naštěstí je to silák.....

29 sss sss | 19. února 2011 v 10:52 | Reagovat

[17]:želví holky mají na břiše krunýř vypoulený, želví kluci mají na břiše krunýř do "lavoru" aby mohli při páření vůbec se na želvičce urdržet.

30 petulka petulka | E-mail | 26. února 2011 v 11:35 | Reagovat

my jsme nasli zelvicku u nas na zahrade na chate a je uzasna doma v panelaku ji mam ve sklenenem terarku vadi to strasne moc???

31 WENDY WENDY | E-mail | 9. července 2011 v 20:17 | Reagovat

ahojky,schánim dvě miminka nebo 1 rok stare želvičky suchozemské.nevíte někdo o nákých?nejlépe darované nebo hodně levné.jsem od Plzně

32 Makét Makét | E-mail | 8. prosince 2011 v 17:04 | Reagovat

Dobrý den chtěla bych se zeptat, co dávat želvičce jako potravu v zimě kromě pelikánského zelí?.A jak dodávat vitaminy?děkuji

33 Alenka Alenka | 23. ledna 2012 v 9:06 | Reagovat

Dobrý den, jako každou zimu jsme dali želvičku zazimovat. Do krabice s hoblinama do chladnější místnosti, kde netopíme. Jelikož je letos mírná zima a minulý týden jsem na netu četla, jak to mate zvířátka, rozhodla jsem se, že ji už dám do terárka. Jaké bylo moje zklamání, když pro ní jdu a ona mrtvá :-( Asi se probudila dřív a umřela na dehydrataci, protože ještě před 14 dny byla OK, chodila jsem na ní občas koukat. První roky jsem se vždycky bála, aby při zazimování neumřela. Teď jsem se nebála a stalo se to. Je mi jí tak líto a ani nevím, jestli to musím někam hlásit a jestli mi dají pokutu nebo co teď.

34 Alenka Alenka | 23. ledna 2012 v 9:13 | Reagovat

Našla jsem článek, ze kterého cituji: Jedná-li se o druh, který nepodléhá registaci, je to jednoduché a želvy se můžeme bez problémů zbavit například zakopáním, nikde nemusíme nic hlásit nebo něco podobného. Zcela jiný je případ registrované želvy, která má CITES a spadá do skupiny želv chráněných. V tomto případě je naší povinností do měsíce po úhynu informovat příslušný úřad, kde je želva registrovaná, o úhynu a vrátit kompletní doklady. Můžete to vše i poslat poštou a připojit krátkou zprávu: Vracím veškeré doklady po úhynu želvy.

Likvidace je opět ve Vašich rukou a nikdo Vás nebude zpovídat, jak jste se želvy zbavili. Nemusím podotýkat, že důstojná likvidace ostatků nespočívá ve volném pohození kamkoliv a do vaší poelnice také jistě nepatří.

35 Blanka Blanka | E-mail | 7. května 2012 v 10:52 | Reagovat

Je to úžasný, že jsem našla tyto stránky. Máme želvu zelenavou 12let. Nikdy se ji nelíbilo v terárku, poslední 3 roky si sama chodí po dvoře a zahradě. Nepomohly ohrádky a různé překážky. Je schopná šplhat i po pletivu.2 roky po sobě se vždycky koncem září,října ztratila, jak kdyby tušila, že ji z toho království chceme vzít. První rok jsme jí oplakali, že určitě zmrzla a jaké bylo naše překvapení, když si v květnu capkala na dvoře po trávníku. Letos jsem nedoufala, že po těch suchých mrazech by to přežila a vida. Je čilá a div nezešílela, když jsem ji držela měsíc doma.A to si prosím může vegetit, kde se ji zlíbí. Jakmile otevřu dveře na dvůr, už peláší. Je to opravdu zvláštní stvoření. Včera na zemi zůstala kost s masíčkem z polívky, kterou tam zapomněl náš foxteriér a ta si mlaskala. A ještě jeden poznatek za ty roky. Nevím jestli mají jen výborný čich nebo jdou i po barvě? jakmile ji rozkrojím rajče, meloun...cokoliv červeného je blahem bez sebe :).Kolegyně to štěstí neměla. Želvička dvouletá jim utekla a už ji nenašli. Děkuji, že jsem se mohla podělit o zážitky. A hned dnes omrknu krunýř,doteď nevím jestli je to holka či kluk...no vlastně jesli se mi vůbec ukáže(je zase na cestách :))

36 Pája Pája | 19. září 2012 v 15:59 | Reagovat

Musí mít želvičky terarium?

37 sabina sabina | E-mail | 7. února 2013 v 20:54 | Reagovat

dobry den chtela jsem se jen zeptat jestli muzou zelvy suchozemske kocici pisek nekteri ho tam davaj ale nejsem expertka tak jsem se chtela vas zeptat dekuji piste na email s pozdravem sabina matyasova

38 chci želvu chci želvu | 17. února 2013 v 11:16 | Reagovat

je to moc dlouhý, mělo by to být víc barevný a nějaký obrázky, více obrázků!!!!!!!!!!!!!!!!!!........

39 marsi marsi | 16. května 2013 v 23:41 | Reagovat

Může mi někdo doporučit chovatele z okolí Prahy? Chceme si pořídit želvu a nevíme u koho. Děkuji za info. Jinak úžasné rady, díky všem!!!

40 trs trs | 17. ledna 2014 v 22:36 | Reagovat

[39]:
Marsi, moc dobré reference má pan Kmoch od Českého Brodu: http://www.chovzelv.cz/
Dneska jsem si od něj dvě přivezla a ta instruktáž byla vyčerpávající. Moc v pohodě pán, všecko zodpoví a želvuchy u něj vypadaly spokojeně a čile :-]

41 Václav Václav | E-mail | 3. dubna 2014 v 9:54 | Reagovat

Dobrý den jmenuji se Václav Veverka a chci si zakoupit 2 želvy s akvárkem a s topením od nějakého dobrého majitele co už odrodil několik želv ve výši 500 Kč.

42 Lucie Lucie | E-mail | 31. října 2015 v 9:56 | Reagovat

Dobrý den,
syn si na Vánoce přeje želvičku a tak jako většina začínajících jsme udělali chybu a želvu objednali ve zverimexu. Tak jen doufám, že bude v pořádku, vím že jí mám zkontrolovat očička a krunýř. Ale chtěla jsem se zeptat, jelikož je to vánoční dárek, bude to mládě jestli jí mám zazimovat (mám strach z toho že umře) nebo jestli nezazimovat což by bylo pro mě rozumnější ať má co pod stromečkem:-). Přes zimu bude v terárku a v létě na zahradě. Děkuji za odpověď

43 chovsuchozemskychzelv-marty chovsuchozemskychzelv-marty | E-mail | Web | 25. ledna 2017 v 8:56 | Reagovat

Zelvicky jsou moc krasna zvirata,sama jsem chovatelka tech uzasnych zvirat. Ja mam zase uhlirku,zlutohnedou a ctytprstou. Mam take svuj blog,kde se budu snazit priblizit zivot techto uzasnych tvoru.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama